08 mai 2025

­TITLURILE DIMINEŢII – 8 mai 2025

Florin Jipa

Sursă foto: SMG Ucraina

 

Evenimente politico-militare globale

  • Agresiunea Rusiei din Ucraina. A început armistiţiul unilateral al Rusiei de trei zile, pentru parada din 9 mai. Vicepreşedintele SUA, JD Vance consideră că cerinţele Rusiei pentru pace nu sunt sustenabile. (Kyiv Independent)
  • Războiul Israel-Hamas-Hezbollah-Siria-Yemen. Trump a lăudat curajul rebelilor Houthi din Yemen, care au rezistat bombardamentelor americane. Următoarea rundă de negocieri SUA – Iran vor avea loc în weekend, în Oman. (CNN)
  • Pakistanul ameninţă India cu un răspuns militar la atacul cu rachete. Liderii mondiali invită cele două puteri nucleare la reţinere. (CNN)
  • Joi sunt patru runde de alegeri pentru noul papă în cadrul Conclavului de la Vaticat. Noul papă va fi ales cu două treimi din votul celor 133 cardinali adunaţi la Capela Sixtină. (Aleph News)
  • Noul guvern german a ordonat poliţiei de frontieră să respingă la graniţe majoritatea migranţilor. Noul ministru german de interne Alexander Dobrindt a anunţat miercuri că a ordonat poliţiei de frontieră să respingă la graniţe migranţii clandestini, 'cu excepţia grupurilor vulnerabile, precum copiii şi femeile gravide'. (Agerpres)
  • Danemarca îl convoacă pe ambasadorul SUA în legătură cu posibile acte de spionaj în Groenlanda. Ministrul danez de externe, Lars Lokke Rasmussen, a anunţat miercuri că îl va convoca pe ambasadorul SUA în Danemarca după ce publicaţia Wall Street Journal a publicat un articol în care afirma că Washingtonul intenţionează să-şi intensifice activităţile de spionaj în Groenlanda. (Agerpres)
  • Parlamentul European: procesul de aderare a Turciei la UE rămână îngheţat, din cauza regresului democratic. Un raport a fost adoptat miercuri de membrii Parlamentului European, reuniţi în sesiune plenară la Strasbourg, în care se cere îngheţarea în continuare a aderării Turciei la UE. (AFP)
  • Kim Jong-un acordă un privilegiu rar familiilor militarilor ucişi în războiul contra Ucrainei: să locuiască în capitala Phenian. Rapoarte din coreea de Sud precizează că este mai degrabă o formă de a-i ţine la un loc şi a controla nemulţumirile acestora. Coreea de Nord a pierdut jumătate din contingentul de 12.000 de militari trimişi la război de partea Rusiei. (The Telegraph)

 

Apărarea şi securitatea României

  • Nicuşor Dan anunţă rezultatele primului sondaj pentru turul doi al alegerilor prezidenţiale: 54,8% pentru George Simion, 45,2% pentru Nicuşor Dan. „Există două posibilităţi: fie ca o parte să treacă la mine, fie ca cei nehotărâţi să vină la vot”. (G4Media)
  • Cele mai scumpe două elicoptere din istoria Armatei române vor fi livrate abia în 2029. Un singur elicopter Airbus fabricat în Franţa costă cât un avion F-35. Cu fabrică Airbus în ţară, România dă 165 milioane de euro pe două elicoptere antinavă care vor fi fabricate însă în Franţa începând din acest an. Testarea lor, integrarea sistemelor specializate şi a rachetelor antinavă face ca livrarea elicopterelor către Armată să vină abia în 2029 (Hotnews)
  • George Simion afirmă că va organiza un referendum, „Turul doi înapoi”, dacă va ajunge preşedinte, şi-şi va da demisia dacă acesta trece. „La referendum, românii să spună dacă vor să fie pedepsiţi cei care au fost implicaţi în decizia anulării alegerilor prezidenţiale de anul trecut.” (News)