18 august 2021

TITLURILE DIMINEŢII – 18 august 2021

Andreea Soare

Sursă foto: Profimedia

Coronavirus şi vaccinuri

  • Situaţia vaccinării în România: În ultimele 24 de ore, s-au vaccinat peste 13.444 de persoane. În total, peste 5,1 milioane s-au vaccinat, peste 5 milioane cu schema completă.
  • Situaţia coronavirus în România: În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 544 cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2, 6 decese, iar la ATI sunt internate 126 persoane.

Evenimente politico-militare globale

  • Armata americană a evacuat peste 3.200 de cetăţeni americani şi 2.000 de refugiaţi afgani. Armata SUA a evacuat, până în acest moment, în jur de 5.200 de persoane, dintre care 3.200 sunt cetăţeni americani şi 2.000 sunt afgani, a declarat, ieri, un oficial de la Casa Albă. (AFP)
  • Germania transmite că îi va judeca pe talibani potrivit faptelor lor. „Îi vom judeca pe talibani după faptele lor”, a avertizat ministrul german al afacerilor externe, marţi. Potrivit acestuia, talibanii nu permit accesul în aeroport lucrătorilor locali sau cetăţenilor afgani, ci doar străinilor. Heiko Maas susţine că 2.500 de afgani care au lucrat cu trupele armate germane trebuie evacuaţi din ţară. (AFP)
  • SUA avertizează talibanii. Statele Unite au avertizat talibanii că orice atac asupra forţelor care evacuează diplomaţii străini din Kabul va fi combătut cu o „forţă copleşitoare”, a declarat generalul Frank McKenzie, comandantul Comandamentului Central al SUA.
  • Vicepreşedintele Amrullah Saleh contestă regimul taliban şi susţine că este preşedinte legitim. Prim-vicepreşedintele afgan Amrullah Saleh a declarat, marţi seară, că el este preşedintele interimar "legitim" al Afganistanului, semnalând că va organiza rezistenţa armată contra insurgenţilor talibani, în timp ce un lider taliban, mollahul Abdul Ghani Baradar, a sosit în Kandahar. (Mediafax)
  • Aliaţii europeni vor reconfigurarea NATO, după ce Biden a decis unilateral retragerea din Afganistan. Aliaţi europeni ai Statelor Unite pledează pentru reanalizarea funcţionării Alianţei Nord-Atlantice după decizia "unilaterală" a preşedintelui Joseph Biden privind retragerea din Afganistan, considerată un eşec. (Mediafax)

Apărarea şi securitatea României

  • România ar putea găzdui cetăţeni afgani. Ministrul Bogdan Aurescu a anunţat că România ar putea primi cetăţeni afgani care au lucrat cu trupele române, dacă aceştia vor fi validaţi din punctul de vedere al procedurilor de securitate. „În cazul în care vor fi eventual cetăţeni afgani, personal care a lucrat cu trupele române, există şi această posibilitate, există această deschidere. În măsura în care ei vor fi validaţi din punct de vedere al procedurilor de securitate, vor putea fi, la rândul lor, aduşi în ţară. De asemenea, am identificat un număr de bursieri afgani ai statului român, cu burse care sunt în curs de derulare. Şi în cazul acestora, dacă vor exista solicitări, vom putea, eventual, să facem demersuri pentru evacuarea lor spre România. Deci, încercăm să fim cât se poate de deschişi pentru a contribui la acest efort solidar al comunităţii internaţionale pentru evacuarea celor care au nevoie, din Afganistan”, a declarat ministrul. (MAE)
  • 6 cetăţeni români se află la o bază militară la 6 km de aeroportul din Kabul. Ministrul afacerilor externe, Bogdan Aurescu, a declarat că „ există o parte dintre cetăţenii români care se regăsesc într-o bază militară, care se află la circa şase kilometri de Aeroportul Internaţional din Kabul. Se discută, pe diverse canale, tranzitul acestora spre Aeroportul Internaţional, n-aş vrea să dau foarte multe detalii în momentul de faţă, pentru că este o operaţiune în curs. Sperăm ca şi ei să ajungă cât mai curând în Aeroportul Internaţional”. (MAE)