SUA şi Iranul s-au atacat reciproc în această dimineaţă
Florin JipaCum s-au atacat SUA şi Iranul în această dimineaţă: un petrolier american a încercat să treacă prin Strâmtoarea Ormuz, dar a fost atacat de IRGC. Armata SUA a ripostat şi a lovit sistemele de lansare a dronelor din Bandar Abbas. Iranul a răspuns cu un baraj de drone şi cel puţin o rachetă balistică asupra bazei americane Ali Al Salem din Kuwait. Racheta balistică a fost lansată din Khuzestan.
Statele Unite şi Iranul au schimbat focuri noaptea trecută, CENTCOM a declarat că au fost acţiuni de apărare.
Conform unui comunicat al IRGC, în jurul orei 4.50 a.m., aeroportul din Bandar Abbas a fost atacat cu proiectile aeriene. Presa iraniană a raportat că ar fi fost lovite sisteme de lansare drone, alături de echipamente antiaeriene.
Presa de stat iraniană Tasnim a raportat că un petrolier american a încercat să forţeze trecerea prin Strâmtoarea Ormuz, după ce şi-a oprit sistemul radar, dar a fost forţat să se întoarcă datorită acţiunii forţelor navale din IRGC care au deschis focul.
Armata americană a ripostat şi a atacat forţele iraniene din Bandar Abbas. Conform televiziunii de stat iraniene nu au fost victime.
Incidentul din această dimineaţă arată că Administraţia Trump nu are încă o soluţie la deschiderea Strâmtorii Ormuz, nici măcar pentru navele americane, cu tot dispozitivul impresionant din zonă.
Donald Trump a vorbit aseară despre războiul cu Iranul şi a anunţat că „putem face o înţelegere bună chiar acum, dar nu una grozavă şi dacă nu este o afacere grozavă, nu o facem.”
.@POTUS on Iran: "We can make a good deal right now, but maybe not a great deal — and if it's not a great deal, we're not making it." pic.twitter.com/TOQrMMcL5Y
— Rapid Response 47 (@RapidResponse47) May 27, 2026