20 martie 2026

Războiul din Iran, după trei săptămâni, se desfăşoară fără surprize: Iranul a lovit ţările din jur şi a blocat Strâmtoarea Ormuz; SUA şi Israelul au eliminat conducerea şi au distrus elemente militare şi de infrastructură. Singura necunoscută: pănă unde se va merge

Florin Jipa

Se ştia încă dinainte de declanşarea războiului că Iranul va lovi de la distanţă cu rachete şi drone Israelul şi ţările aliate ale SUA din zonă şi că va bloca Strâmtoarea Ormuz. De asemenea, Iranul a încercat să lovească navele SUA, dar nu a reuşit.

Sursă foto: X

Pentru prima dată, însă, un avion F-35 a fost lovit în luptă şi forţat să aterizeze de urgenţă, conform CENTCOM. Iranul a mai distrus aeronave cisternă ale SUA şi alte tipuri de avioane ale ţărilor din Golf.

Chiar dacă nu sunt parte la război, Iranul a atacat Quweitul, Iordania, Bahrainul, Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite etc. Până şi Omanul care a intermediat negocierile cu SUA a fost atacat, iar trei rachete au fost doborâte deasupra Turciei.

Toate aceste acţiuni, ale Iranului, dar şi ale Israelului şi SUA, erau cunoscute de ambele tabere, exersate pentru mult timp.

Statele Unite nu au reuşit să ţină Strâmtoarea Ormuz deschisă, iar Iranul nu a putut lovi nicio navă americană. Acestea erau, de altfel, cele mai grele misiuni ale celor două forţe.

Statele Unite şi Israelul au atacat peste 15,000 de ţinte, probabil au lansat sute de tone de bombe, capacitatea Iranului de a riposta s-a redus, dar nu a fost eliminată total. Nu ştim cât de realiste sunt estimările lui Donald Trump că Iranul a rămas fără rachete în proporţie de 90% şi fără drone în proporţie de 95%, atâta timp cât parte din aceste echipamente sunt ascunse în tuneluri montane, iar altele mascate în camioane de transport şi răspândite pe tot teritoriul ţării.

Cea mai simplă ieşire pentru regimul iranian este să renunţe la programele nuclear şi balistic sau chiar la putere şi să accepte o tranziţie către altă conducere. Pentru SUA şi Israel, ieşirea este şi mai simplă: declară că şi-au îndeplinit obiectivele militare (Iranul nu mai are capacitatea de a îmbogăţi uraniu şi construi rachete) şi încetează atacul.

Marea necunoscută rămâne, însă, până unde vor merge cele două tabere. Regimul iranian luptă pentru supravieţuire şi nu a manifestat nicio reţinere în a ataca ţările vecine, pare dispus să îngroape toată regiunea odată cu el. Întrebarea este ce alte „arme” mai are Teheranul? S-a vorbit mult de grupuri de gherilă, de atacuri teroriste şi chiar de „arme murdare”, posibile atacuri cu arme chimice.

De partea cealaltă, Statele Unite ar putea risca o operaţiune terestră limitată pentru a controla Strîmtoarea Ormuz, sau chiar o operaţiune a forţelor speciale pentru a sprijini eventuale manifestaţii ce ar duce la schimbarea regimului etc.

Donald Trump a declarat joi că nu se gândeşte la o intervenţie terestră, dar a afirmat că dacă ar face-o nu ar comunica-o public. Conform Newsmax, care citează oficiali americani, peste 4.000 de infanterişti marini se îndreaptă spre Orientul Mijlociu. Grupul amfibiu Boxer (ARG), format din USS Boxer (LHD-4), USS Comstock (LSD-45) şi USS Portland (LPD-27) cu cel de-al 11-lea Grup Expeditionar Marin (MEU), este în drum spre Orientul Mijlociu după ce a părăsit coasta de vest a SUA pentru dislocare.