Optsprezece state membre cer cel puţin 127 de miliarde de euro din programul SAFE, dintr-un total de 150 de miliarde. România este şi ea pe listă
Andreea SoareComisia salută exprimarea interesului din partea Belgiei, Bulgariei, Cehiei, Estoniei, Greciei, Spaniei, Franţei, Croaţiei, Italiei, Ciprului, Letoniei, Lituaniei, Ungariei, Poloniei, Portugaliei, României, Slovaciei şi Finlandei pentru a accesa împrumuturi în cadrul instrumentului Acţiune de Securitate pentru Europa (SAFE), se arată într-un comunicat al comisiei. Se preconizează că SAFE va mobiliza până la 150 de miliarde de euro în investiţii.
Andrius Kubilius, comisarul pentru apărare şi spaţiu, a declarat, ieri: „Interesul puternic faţă de SAFE, cu cel puţin 127 de miliarde de euro în potenţiale achiziţii în domeniul apărării, demonstrează unitatea şi ambiţia UE în domeniul securităţii şi apărării. Ne menţinem angajamentul de a sprijini ţările UE în eforturile lor de a consolida securitatea europeană. SAFE este un simbol al angajamentului nostru colectiv de a ne consolida pregătirea în materie de apărare pentru un viitor mai sigur şi unit.”
Indicaţia timpurie a interesului va permite Comisiei să evalueze cererea şi să se pregătească pentru strângerea de fonduri pe pieţele de capital. Termenul limită pentru depunerea oficială a cererilor în cadrul SAFE rămâne 30 noiembrie 2025.
SAFE este un instrument cheie al UE pentru consolidarea rezilienţei şi securităţii, sprijinind investiţiile în domenii precum apărarea, infrastructura cu dublă utilizare, capabilităţile cibernetice şi lanţurile de aprovizionare strategice.