Marea Britanie numeşte prima femeie şef MI6
Florin JipaPentru prima dată în cei 116 ani de istorie, serviciul secret britanic MI6 va fi condus de o femeie, care înainte a coordonat departamentul tehnic de inovaţie „Q”, anunţă BBC.
Blaise Metreweli a fost numită prima femeie şef al MI6, Serviciul Secret de Informaţii al Regatului Unit.
Metreweli, spion de carieră din 1999, conduce în prezent divizia de tehnologie şi inovaţie a MI6, cunoscută sub numele de „Q”.
Blaise Metrewali, care s-a alăturat Serviciului de Informaţii Secrete în 1999, va deveni al 18-lea şef al organizaţiei şi va prelua locul lui Sir Richard Moore în cursul acestui an.
Premierul Sir Keir Starmer a numit numirea „istoric” într-un moment „în care munca serviciilor noastre de informaţii nu a fost niciodată mai vitală”.