13 iunie 2025

Iranul a început Operaţiunea „True Promise 3” împotriva Israelului. Peste 100 de rachete ar fi fost lansate spre centrul Tel Avivului. Unele au trecut de apărarea aeriană israeliană

Andreea Soare

Iranul a început răspunsul la atacul Israelului din această dimineaţă şi a lansat în jur de 100 de rachete spre centrul Israelului, scrie presa israeliană.

Sirenele au început să sune în tot Israelul şi în special în Tel Aviv au fost emise avertismente cu privire la lansarea de către Iran a unor rachete balistice asupra oraşului. 

Sursă foto: X

Au fost văzute explozii în centrul oraşului, semn că unele rachete au reuşit să treacă de apărarea aeriană multistratificată a Iranului. Riposta Iranului vine după ce, în această dimineaţă şi în cursul zilei de azi, Israelul a lansat numeroase atacuri la adresa teritoriului iranian, în special vizând facilităţile nucleare iraniene. 

Iranul numeşte riposta sa operaţiunea „True Promise 3”.  Se crede că Iranul are peste 100 de lansatoare de rachete balistice, atât cu combustibil fosil, cât şi cu combustibil lichid. Rachetele cu combustibil solid pot transporta o încărcătură explozibilă de 1.200 de kg şi pot ajunge în Israel, la peste 1.000 de km depărtare, în doare 15 minute.

IDF a transmis în urmă cu câteva minute: „Atacul este în desfăşurare. Zeci de rachete au fost lansate asupra statului Israel. Vi se solicită să continuaţi să urmaţi instrucţiunile Comandamentului Frontului Intern şi instrucţiunile care v-au fost transmise. Exploziile pe care le auziţi provin de la interceptări sau proiectile căzute”.

21:50: IRGC: Am atacat zeci de ţinte în Israel, vizând instalaţii militare şi baze aeriene.

Mai multe persoane au fost rănite uşor în Israel, în urma atacului iranienilor. Pagubele încă sunt evaluate.

21:59: Iranul a lansat în jur de 300 de rachete balistice asupra Israelului.