Erdogan: Occidentul ar trebui să ajute Turcia să încheie războiul civil din Siria
Andreea SoarePreşedintele turc Recept Tayyip Erdogan susţine, într-un articol scris pentru revista Bloomberg, că Occidentul ar trebui să ajute Turcia să încheie războiul civil din Siria, transmite agenţia Bloomberg.
„Anul trecut pe vremea aceasta, armata Turciei a luat prin surprindere poziţiile regimului sirian pentru a opri un atac asupra Idlib, ultima fortăreaţă a opoziţiei, şi a prevenit strămutarea sau uciderea unor oameni inocenţi. În opt zile, am salvat milioane de vieţi”, a început Erdogan în articolul său publicat în Bloomberg.
„Acum, când discuţiile despre democraţie, libertate şi drepturile omului sunt la modă, acţiunile oamenilor în Siria vor fi cea mai mare dovadă a sincerităţii noastre. Cred cu tărie că reinstalarea păcii şi a stabilităţii în regiune depind de sprijinul Occidentului pentru Turcia”, a continuat preşedintele turc.
Potrivit preşedintelui Erdogan, la a 10-a aniversare a revoltei din Siria, „ar trebui să ne aducem aminte de sutele de mii de oameni care au fost omorâţi sau torturaţi şi de milioanele de oameni strămutaţi pentru că au cerut democraţie, libertate şi drepturile omului. (...) Multe ţări s-au implicat în disputa siriană, pentru diverse motive şi cu diferite scuze, însă au pierdut din vedere originea acestei tragedii”, a continuat preşedintele.
Erdogan subliniază că Siria a fost abandonată de celelalte ţări chiar în mijlocul unui masacru fără sfârşit, însă Turcia a rămas constantă în lupta sa pentru drepturile sirienilor fiind, de altfel, „prima ţară care a dislocat forţe de luptă împotriva grupărilor teroriste din Siria, începând cu ISIS”, mai scrie acesta pentru Bloomberg.
După enunţarea mai multor măsuri luate de Turcia pentru stabilirea păcii în Siria, Recep Tayyip Erdogan subliniază că „Turcia este speranţa oamenilor asupriţi, gardianul inocenţilor şi cheia unei soluţii”.
Din punctul acestuia de vedere, există trei opţiuni valabile acum pentru Siria: ignorarea problemei siriene de către celelalte ţări, care ar duce la apariţia unor noi ameninţări, luarea unor măsuri diplomatice, economice şi militare pentru găsirea unei soluţii, deşi, potrivit preşedintelui, Occidentul nu pare a avea vreo intenţie de a lua vreo măsură, iar a treia este susţinerea Turciei pentru găsirea unei soluţii a conflictului.
Unul dintre primii paşi pe care Occidentul ar trebui să îi ia, în viziunea preşedintelui, este adoptarea unei poziţii clare împotriva YPG, care acţionează în numele regimului sirian.