21 mai 2025

Baza rusească Khmeimim din Siria a fost atacată, militari ruşi au fost ucişi

Florin Jipa

Sursă foto: Wikimedia

Baza aeriană rusă Khmeimim din guvernoratul Latakia din nord-vestul Siriei a fost atacată de un grup organizat de oameni înarmaţi puternici, cu explozii şi focuri de armă auzite venind din zona bazei timp de câteva ore în dimineaţa zilei de 20 mai, conform mai multor postări pe reţelele de socializare.

Potrivit surselor ruseşti din Siria, cel puţin doi militari ruşi au fost ucişi şi câţiva răniţi în luptă, iar atacatorii au fost din Uzbekistan.

 

Nu sunt informaţii suplimentare despre afilierea atacatorilor cu un anumit grup. În ultima vreme, cele două baze ruseşti din Siria, Khmeimim şi Tartus, au primit refugiaţi, mulţi susţinători ai fostului regim Assad.

Nu se ştie care este viitorul acestor baze, Rusia face presiuni pentru a le păstra. Au fost informaţii că şi Turcia ar fi de acord cu prezenţa în continuare a bazelor ruseşti în Siria.

Noul lider al Siriei, Ahmed al-Sharaa, a declarat că atât Iranul, cât şi Rusia sunt parteneri importanţi pentru Siria şi şi-a exprimat dorinţa de a menţine relaţii pozitive cu ambele, dar nu a precizat clar care va fi viitorul bazelor ruseşti.