31 iulie 2024

Austin afirmă că războiul din Orientul Mijlociu poate fi evitat

Laura Buciu

Secretarul american al Apărării, Lloyd Austin, a declarat miercuri că nu crede că un război mai amplu în Orientul Mijlociu este inevitabil şi că Statele Unite încearcă să calmeze tensiunile în creştere din regiune, scrie Reuters.

Sursă foto: Profimedia

„Nu cred că războiul este inevitabil. Eu susţin acest lucru. Cred că există întotdeauna loc şi oportunităţi pentru diplomaţie”, a declarat Austin reporterilor în timpul unei vizite în Filipine.

Comentariile sale vin după ce Israelul a susţinut marţi că l-a ucis pe comandantul Hezbollah, despre care a spus că se află în spatele unei lovituri mortale în Înălţimile Golan ocupate de Israel.

Întrebat, de asemenea, dacă ar putea confirma informaţiile despre un alt atac care l-a ucis miercuri pe liderul Hamas Ismail Haniyeh în Iran, Austin a spus: „Nu am nicio informaţie suplimentară de furnizat”.

Gruparea militantă palestiniană Hamas a declarat că lovitura a fost o „escaladare severă” care nu îşi va atinge obiectivele.

Gardienii Revoluţiei din Iran au confirmat decesul lui Haniyeh, la câteva ore după ce acesta a participat la o ceremonie de depunere a jurământului pentru noul preşedinte al ţării, şi au declarat că fac investigaţii.