10 august 2019

Agenţia rusă pentru energie atomică anunţă că cinci angajaţi ai săi au murit în urma accidentului de la Arhangelsk

Mircea Olteanu

Agenţia rusă pentru energie atomică, Rosatom, a anunţat sâmbătă dimineaţă că cinci dintre angajaţii săi au murit în urma unei explozii care s-a produs joi la o bază militară din regiunea Arhangelsk, în cursul testării unei rachete cu combustibil lichid, informează Reuters, citând agenţia rusă de stat RIA.

Sursă foto: Mediafax

Alţi trei angajaţi ai agenţiei au fost răniţi, suferind inclusiv arsuri, a precizat Rosatom.

Iniţial autorităţile ruse au comunicat că două persoane au decedat, iar şase au fost rănite, în urma "exploziei unui motor de rachetă", iar în zona oraşului Severodvinsk, aflat în apropierea bazei unde a avut loc accidentul, s-a detectat o creştere a radioactivităţii pentru o perioadă scurtă de timp, însă mesajul a fost şters fără nicio explicaţie.

Totuşi, la scurt timp după explozie, Ministerul Apărării de la Moscova a negat că în urma accidentului ar fost emanate substanţe chimice dăunătoare în atmosferă şi a precizat că nivelul radiaţiilor este normal.

Potrivit presei ruse, autorităţile au recomandat locuitorilor să consume iod, substanţă folosită pentru atenuarea efectelor expunerii la radiaţii.

Însă există suspiciuni tot mai mari că explozia s-a produs în cursul testării unei rachete nucleare.

Doi experţi citaţi de Reuters au declarat că explozia motorului unei rachete cu combustibil lichid nu emite radiaţii.

Un oficial de rang înalt din cadrul Administraţiei Donald Trump a declarat, sub protecţia anonimatului, că nu poate confirma, dar nici nega, că în cazul accidentului de la Arhangelsk ar fi vorba de o rachetă cu propulsie nucleară.

Preşedintele rus Vladimir Putin a anunţat, în martie 2018, că Rusia a dezvoltat o rachetă cu propulsie nucleară, afirmând că are "rază de acţiune nelimitată" şi este "invincibilă în faţa tuturor sistemelor antiaeriene şi antirachetă existente şi potenţiale".